Diller

Adli Bilişim Yazılımları LAB.

ADLİ BİLİŞİM YAZILIMLARI LABORATUVARI

Adli bilişim yazılımları laboratuvarı, adli bilişim inceleme ve raporlama işlemlerinin gerçekleştirildiği laboratuvardır. Bu laboratuvarda, dijital delillerin elde edildikten sonra adli bilişim laboratuvarları yardımı ile incelenmesi, elde edilen bulguların derlenmesi ve rapor edilmesi işlemlerinin bu laboratuvarda gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Laboratuvarda disk, bilgisayar, mobil cihaz, delil imajları, web tarayıcılar, sosyal medya takibi vb. delil niteliğinde olacak cihazları inceleme yazılımları, canlı analiz yazılımları, imaj alma yazılımları, incelemede kullanılan yardımcı yazılımlar bulunmaktadır. Lisanlı ve açık kaynak olarak kullanılan birçok yazılım laboratuvarımız bünyesinde bulunmaktadır.

1- Laboratuvarın Kullanılacağı Dersler

ABM311- Elektronik Deliller Ve Bilgisayar Suçları,

ABM315- Bilişim Suçu İnceleme Yazılımları,

ABM317- Bilişim Suçu İnceleme Donanımları

ABM302- Dosya Sistem Analizi

ABM407- Elektronik Delil Toplanması ve Analizi derslerinde kullanılmaktadır.

2- Laboratuvar Özellikleri

Adli bilişim inceleme laboratuvarı, yüksek işlem gücüne sahip (I5 ve I7 İşlemci, 16-32 GB RAM, 500 GB-1 TB disk kapasitesi, 22 inç Monitör) 50 bilgisayardan oluşmaktadır. Her bilgisayarda, Windows ve Linux tabanlı sistemler için adli bilişim incelemelerinde kullanılan lisanslı ve açık kaynaklı yazılımlar kurulu durumdadır.

3- Laboratuvarda Kullanılan Yazılımlar

Adli bilişim yazılımları laboratuvarında öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş hayatında karşılaşacakları ve kullanmaları gerekecek en önemli yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlar lisanslı ve güncel halde tutulmaktadır. Laboratuvarda, imaj alma, imaj/disk inceleme ve raporlama, canlı disk analizi, mobil cihaz inceleme/imaj alma, dvd ve çeşitli çoklu ortam araçlarını inceleme için kullanılan yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımların listesi aşağıda gösterilmiştir.

 

YAZILIMLAR LİSTESİ

 

Ürün Adı

1

Guidance Software EnCase Forensic

2

AccessData FTK (Forensics Tool Kit)

3

GetData Forensic Explorer

4

Oxygen Forensics

5

Axiom, IEF (Internet Evidence Finder) Application &OS Artifact Modülü

6

X1 Social Discovery

7

Savvius Enterprise

8

CD/DVD Inspector

9

Paraben

10

X-Ways Forensic

11

SIMCon

12

Autospy Açık Kaynak İnceleme Yazılımı

13

KALI Linux, DEFT Linux, DART Linux

14

The Sleuth Kit Araçları

 

 

4- Lab Fotoğrafları

Türkçe